| Camera | 50MP+10MP+12MP Main, 12MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.6 Inches Dynamic AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, One UI 5.1 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 256, 512GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery |
| Name | Samsung Galaxy S23 plus 5G |
|---|---|
| Model | Galaxy S23 plus 5G |
| Price | Tk Exp. 140,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, February 01 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, February 17 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - SM-S901B |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - SM-S901B SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps; 5G (5+ Gbps DL) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~390 ppi density) |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Primary Camera | 50MP 10MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP |
| Camera Features | LED flash, auto-HDR, panorama Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 157.8 x 76.2 x 7.6 mm (6.21 x 3.00 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Body Color | Phantom Black, Cream, Green, Lavender, Graphite, Lime |
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4700 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Bixby natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min (advertised) 10W wireless (Qi/PMA) 4.5W reverse wireless |
wow nice phone.
Display: 6.74 Inches Foldable LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) Chipset
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Origin OS 3
Battery: 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+40MP Main, 13MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm)
RAM: Yes
OS: HarmonyOS 3.1 (China)
Battery: Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+50MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.1
Battery: Non-removable Li-Po Silicon-carbon 5450 Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 3700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.5 inches OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP+0.3MP main, 12MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 8.0 inches Foldable OLED Display
Camera: 40MP+8MP+16MP+TOF 3D main Camera
Chipset: Kirin 990 5G (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10, no Google Play Services
Battery: 4500 mAh battery
View Details →
Display: 6.0 inches OLED Display
Camera: 12MP+8MP+8MP main, 8MP front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 690 5G
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Li-Po battery
View Details →
Display: 6.78 inch AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP+5MP main, 24MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
RAM: 18GB RAM
OS: Android 11, ROG UI
Battery: 6000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.67 inches OLED capacitive touchscreen
Camera: 50MP+8MP+8MP+40MP+TOF 3D Main, 32MP+IR TOF 3D Front
Chipset: HiSilicon Kirin 1020
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 11
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 4700 mah
View Details →